top of page

Kapcsolattartás a fogvatartottal

A Büntetés-végrehajtási törvény rendelkezései, valamint a végrehajtási fokozatra és a rezsimekre vonatkozó szabályok szerint a bv. intézetnek biztosítani kell az elítélt számára, hogy fenntarthassa és fejleszthesse kapcsolatát a hozzátartozóival, más személyekkel, illetőleg a reintegrációs célkitűzéseket elősegítő külső szervezetekkel.

A kapcsolattartó regisztráláshoz elengedhetetlen a kapcsolattartó hozzájárulása. Az ehhez szükséges formanyomtatványt a reintegrációs tiszttől (,,nevelőtől”) kell kérni, vagy az alábbi linken keresztül elérhető. Ennek hiányában a megjelölt személlyel kapcsolatot nem lehet tartani. Tizenhat éven aluli kapcsolattartó esetén a törvényes képviselő írásos hozzájáruló nyilatkozatát is be kell szerezni. A kapcsolattartói nyilatkozatot a fogvatartott levélben, saját költségén küldheti ki hozzátartozóinak, illetve látogatófogadáson adhatja át már regisztrált kapcsolattartóinak.

A letartóztatottak kapcsolattartására vonatkozóan a büntetőeljárás eredményes lefolytatása érdekében a rendelkezési jogkör gyakorlója (ügyész, bíró) korlátozást, tiltást rendelhet el. A letartóztatottak kapcsán további fontos szabály, hogy a hozzátartozó a letartóztatást követő 72 órán belül ruhacsomagot vihet be a bv. intézetbe, egyúttal lehetőség van a kapcsolattartóként történő regisztrálásra, valamint látogató fogadására is. 

A fentieken túl kapcsolatot tarthat a fogvatartott védőjével, illetve egyeztetést követően jogi képviselőjével.

A kapcsolattartás formái:

  • telefonbeszélgetés a bv. intézet által biztosított telefonnal,

  • levelezés

  • telekommunikációs eszköz útján történő kapcsolattartás,

  • csomagküldése és fogadása,

  • látogató fogadása,

  • látogató bv. intézeten kívüli fogadása,

  • kimaradás,

  • eltávozás.
     

Telefonbeszélgetés

A telefonbeszélgetés kezdeményezése kizárólag a bv. intézet által biztosított telefonon, a szabadságvesztés végrehajtási fokozataira és rezsimjeire vonatkozó rendelkezések szerinti gyakoriságban és időtartamban lehetséges. A beszélgetés ellenőrizhető, indokolt esetben megszakítható, erről az elítéltet tájékoztatni kell. Fogvatartotti mobiltelefon 35.000 Ft óvadék zárolását követően vehető igénybe. Az összeg egészben vagy 6 havi részletben is megfizethető, és szabaduláskor – vagy a telefon igénybevételéről történő lemondás esetén – visszajár.

 

Levelezés

Az elítélt hozzátartozóival, illetve az általa megjelölt és a bv. intézet által engedélyezett személyekkel levelezhet. A levelezés gyakoriságát, valamint a levelek terjedelmét nem lehet korlátozni. A fogvatartás biztonságának érdekében a levelezés ellenőrizheti, ha a levél a fogvatartási biztonságot veszélyeztető adatot, információt vagy tárgyat tartalmaz, nem továbbítható, illetőleg az elítéltnek nem kézbesíthető. A tartalmi ellenőrzés nem terjed ki a hatósággal, törvényben kihirdetett nemzetközi egyezményben elismerten erre hatáskörrel rendelkező nemzetközi jogvédő szervezetekkel, az alapvető jogok biztosával, valamint a nemzeti megelőző mechanizmus szervezetével vagy munkatársával és a védővel való levelezésre.

Elektronikus kapcsolattartás

A fogvatartott a rezsim szabályok szerint igénybe veheti a bv. szerv által nyújtott elektronikus kapcsolattartási formákat. Az ellenőrzésre és korlátozásra az általános szabályok az irányadók. A kapcsolattartónak – ha kapcsolattartóként való nyilvántartásba vételekor ezen adatok megadására nem került sor – a bv. szerv részére írásban meg kell adnia az internet alapú telekommunikációs eszköz alkalmazásához regisztrált azonosító nevét, továbbá a kapcsolattartás időpontjáról való tájékoztatása érdekében az elektronikus levelezési címét.

Csomag küldése és fogadása

Az elítélt havonta fogadhat, vagy küldhet csomagot. A fogvatartott kapcsolattartója az élelmiszert, tisztálkodási szert, dohányterméket tartalmazó csomagot ellenérték megfizetése mellett a bv. intézet területén működő, a személyes szükségletekre fordítható összeg levásárlására kijelölt üzletben állíttathatja össze jogszabályban meghatározott módon – látogatás során vagy a www.bvcsomag.hu weboldalon.

Látogató fogadása

Az elítélt a rezsim szabályokhoz igazodóan havonta legalább egyszer, alkalmanként hatvan percben, de legfeljebb százhúsz percben, egyidejűleg négy fő látogatót fogadhat. Gyermekkorú látogató kizárólag felnőtt személy kíséretében léphet az intézetbe. A beszélgetés ellenőrizhető, erről az elítéltet és a látogatót is tájékoztatni kell. Bv. intézet biztonsága érdekében a bv. parancsnok elrendelheti, hogy az elítélt és a látogató beszélő fülkében, vagy rácson keresztül beszéljenek. A látogatásból meghatározott személyek kizárhatók, a látogatás félbeszakítható.

Látogató fogadása bv. intézeten kívül

Végrehajtási fokozatra és rezsimre tekintettel az elítéltek számára engedélyezhető látogató bv. intézeten kívüli fogadása, mely alkalmanként maximum 2 órás időtartamú lehet. Annak engedélyezhető, aki már legalább büntetése egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább hat hónapot, fogházban legalább három hónapot, vagy akit átmeneti részlegre helyeztek. Az elítélt kizárólag a látogató megjelenését követően távozhat a bv. intézetből.

Kimaradás

Annak a fogvatartottnak engedélyezhető, aki már legalább büntetése egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább hat hónapot, fogházban legalább három hónapot, vagy akit átmeneti részlegre helyeztek. Tartama a huszonnégy órát nem haladhatja meg. Elsősorban az elítélt családi és társadalmi kapcsolatainak fenntartása, oktatásban, képzésben való részvétele, a szabadulás után a munkahelyről és a lakásról való gondoskodás elősegítése érdekében van rá lehetőség. Csoportos kimaradás is engedélyezhető, ebben az esetben a bv. parancsnok dönt, hogy a kimaradás kísérővel történik-e.

Eltávozás

Annak engedélyezhető, aki már legalább büntetése egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább hat hónapot, fogházban legalább három hónapot kitöltött. Tartama évente fegyházban legfeljebb öt nap, börtönben legfeljebb tíz nap, fogházban és átmeneti részlegen legfeljebb tizenöt nap. Az eltávozást a fizetett szabadságba be kell számítani, ha az elítélt fizetett szabadsággal rendelkezik.

bottom of page