top of page

Ittas járművezetés

A Btk. 240. § (3) bekezdése meghatározza, hogy büntetőjogi szempontból ki vonható felelősségre ittas járművezetés miatt, vagyis ki tekinthető ittasnak: "Ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.” 

 

Mitől függ, hogy szabálysértést, vagy bűncselekményt követett-e el? 

 

Az alkoholos befolyásoltság mértékétől függ: amennyiben a levett vérminta 0,50 gramm/liter véralkohol-koncentráció, illetve a szonda 0,25 milligramm/liter légalkohol-koncentráció alatti értéket mutat, akkor Ön ellen ittas járművezetés szabálysértése, míg ezen értékek feletti eredmény esetében ittas járművezetés bűntette miatt indul meg az eljárás.

Milyen büntetésre lehet számítani?

 

Amennyiben a rendőri intézkedés során a járőr bűncselekményi értékhatárt elérő ittas járművezetést észlel, intézkedik a járművezetői engedély helyszíni elvételéről, a büntető feljelentés megtételéről. Büntetőeljárás keretei között a büntetés kiszabása a bíróság feladata.

A Btk. alapján a járművezetés ittas állapotban bűncselekmény elkövetője akár kettő évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel is sújtható, a bírói gyakorlat azonban azt mutatja, hogy büntetlen előéletű terheltnek első alkalommal történő elkövetés esetén pénzbüntetés büntetésre kell számítania. Emellett a Btk. kötelezően előírja a járművezetéstől eltiltás alkalmazását, mely kizárólag különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető. 

 

Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet egyébként a véralkohol-koncentráció alapján így osztályozza az ittas vezetés szintjeit:

0,2‰ (20 mg%) = az alkoholfogyasztás nem bizonyítható,

0,21-0,50‰ (21-50 mg%) = ivott, de alkoholosan nem volt befolyásolt,

0,51-0,80‰ (61-80 mg%) = igen enyhe,

0,81-1,50‰ (81-150 mg%) = enyhe,

1,50-2,50‰ (150-250 mg%) = közepes,

2,51-3,50‰ (251-350 mg%) = súlyos,

3,51‰ felett (351 mg%) = igen súlyos fokú alkoholos befolyásoltság.

 

Mennyi időre vonhatják be a vezetői engedélyét?

Ittas járművezetés esetén a járművezetéstől eltiltás határozott ideig tart, súlyosabb esetekben akár végleges hatályú is lehet. A határozott ideig tartó eltiltás legrövidebb tartama egy hónap, leghosszabb tartama tíz év. A járművezetéstől eltiltást hónapokban vagy években, illetve években és hónapokban kell meghatározni.

 

Mekkora pénzbüntetésre számíthat?

 

A Btk. 50. § alapján a pénzbüntetést úgy kell kiszabni, hogy - figyelemmel a bűncselekmény tárgyi súlyára - meg kell állapítani a pénzbüntetés napi tételeinek számát, és - az elkövető vagyoni, jövedelmi, személyi viszonyaihoz és életviteléhez mérten - az egynapi tételnek megfelelő összeget. A pénzbüntetés legkisebb mértéke harminc, legnagyobb mértéke ötszáznegyven napi tétel. Egynapi tétel összegét legalább ezer, legfeljebb ötszázezer forintban kell meghatározni.

Utánképzés

 

Kötelező az utánképzés, ha Önt a bíróság jogerősen (teljes körű) járművezetéstől eltiltásra ítélte. Amennyiben a bíróság a járművezetéstől eltiltást valamely kategóriára korlátozta, nem szükséges utánképzésen részt vennie.

 

Tévhit, hogy nem lehet az utánképzést a járművezetéstől eltiltás időtartamának lejártát megelőzően elkezdeni. 

Sőt, az utánképzést javasolt még a járművezetéstől eltiltás időtartamának lejártát megelőzően megkezdeni, hiszen a vezetői engedély kiadására mindaddig nem lesz lehetőség az időtartam lejárta ellenére sem, amíg az utánképzés elvégzéséről kiállított igazolás nem áll rendelkezésre.

 

Az utánképzésre történő jelentkezés lehetőségét országosan minden megyeszékhelyen és Budapesten a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont biztosítja.

Az utánképzésről részletesebben az alábbi linken talál információt: 

bottom of page